TÖMER ve HÜGÖÇ Dünya Mülteciler Günü dolayısı ile Balıklıgöl’de ortak bir mülteciler buluşması düzenlediler. Buluşmaya TÖMER’de ders gören Suriyeli öğrenciler ile Sosyoloji ve İlahiyat Fakültesinde ders gören Türkiyeli öğrenciler katıldılar. Moderatörlüğünü Dr. Öğr. Üyesi Hakan Gülerce’nin yaptığı program TÖMER müdürü Doç. Dr. Levent Bilgi’nin konuşması ile başladı.
Levent Bilgi programda “Türkiye, dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkelerden biridir. Bugün, ülkemiz, BM kayıtlarına göre 3.7 milyon mülteci ile dünyada en fazla mülteci barındıran ülkedir.
Bu günde yıllardır mültecilere ev sahipliği yapan, mültecilere sahip çıkan insanlarımızın vakur duruşunu takdirle anıyoruz. Türkiye, asırlardır ihtiyaç halinde bulunan insanlara yardım elini uzatmakta, ülkelerindeki savaş, şiddet ve zulümden kaçanlara din, dil, kültür ve etnik ayrım gözetmeksizin kapılarını açık tutmaktadır. Bugün dolayısı ile savaşlara son diyerek, barışı, insanlığı, kardeşliği destekleyerek bir bilinç oluşturmak istiyoruz.
YTB dünyanın her yerinde insana yatırım yaparak, özellikle gençlerin umudu olmaya devam etmekte, Türk insanının barış, kardeşlik, adalet mesajlarını tüm halklara iletmektedir. Akraba ve kardeş topluluklarımızın gençleri ülkemizde eğitim görerek gönüllü birer Türkiye elçisi olmakta, on yıllardır ihmal edilen kardeşliğimiz için güzel kapılar açılmaktadır.  
İnsanlarımız ve devletimiz tüm dünyada mazlumların sesi olmaya devam etmektedir. 
TÖMER olarak şimdi ve hemen, barışın ve insan onuruna yakışan hayatların yanında ve destekçisi olduğumuzu belirtmek isteriz.” şeklinde konuştu. 
Daha sonra HÜGÖÇ müdür yardımcısı Dr. Öğrt. Üyesi Fatma Çakmak konuşmasında göçlerin insani boyutlarına değindi. Sürekli olarak negatif unsurların bir yansıması olarak ele alınan göç süreçlerinin, kendi içinde keşfedilmeyi bekleyen pek çok pozitif  insani dinamiği de taşıdığına vurgu yapan Çakmak,  bu yönlerin de gerçek etkileşim ve kaynaşma imkanlarının enerjisiyle açığa çıkabileceğine dikkat çekti. 
Program, ikramlar ve öğrencilerin birbirleriyle eşleştirilerek birebir göç hikâyelerini anlatmaları ve daha sonra bunları toplulukta paylaşmaları ile devam etti.  
Program sonunda konuşan Saleh Alobeıd, kendi hayatı ve göç hikâyeleri hakkında bilgiler verdikten sonra daha önce kendisini böylesine hiçbir yabancıya anlatmadığını ifade etti. 
Sosyoloji bölümü öğrencisi olan Suriyeli Robin Alhasan, iyi bir sosyolog, iyi bir akademisyen olmak istediğini ve bu alanla ilgili projeler düşündüğünü belirtti. 
Veterinerlik öğrencisi olan öğrenme meraklısı Yamam Alraddawı, Türkçeyi iyi konuşup, iyi bir doktor olmayı istediğini belirtti.  
Programı Arapça şarkılarıyla süsleyen Salih Ahmed Rahhal, kendisiyle konuşmayan, asık suratlı Türk komşusunun bir gün gizliden fotoğrafını çekerek, karakalem resmini yaptığını ve komşusuna hediye ettikten sonra çok iyi dost olduklarını belirtti. 
Programın son bölümünde ise öğrencilerin uyum içinde birlikte yaşama kültürünün güçlendirilmesi için çeşitli proje fikirleri alındı. Bu fikirler ışığında yeniden buluşmak üzere anlaşmaya varıldı.  
Levent Bilgi TÖMER olarak Suriye ve Türkiyeli gençlerimizi buluşturacak, çalışmalarını, göç hikayelerini yayınlayacak bir site hazırlığı içinde olduklarını belirtti. Program Balıklıgöl gezisi ve çekilen fotoğraflarla sona erdi. 

İLETİŞİM

Adres: Harran  Üniversitesi TÖMER Yenişehir Kampüsü  Haliliye/ŞANLIURFA
https://bit.ly/2Qcwb0J

Telefon: +90  0414 318 3000 / 2080
E- posta:  tomer@harran.edu.tr